Jak dopasować bramę garażową do stylu domu?

//Jak dopasować bramę garażową do stylu domu?

Wybór bramy garażowej nie jest prosty. Choć najważniejsza jest jakość zastosowanych do jej produkcji materiałów oraz funkcjonalność, to nie możemy pominąć także kwestii estetyki, bo brama garażowa powinna być ozdobą budynku. Jak dopasować bramę garażową do stylu architektonicznego domu? Podpowiadamy.

Na estetykę budynku wpływa każdy z jego elementów. Podczas wyboru bramy garażowej musimy wziąć pod uwagę bryłę i charakter domu, a także rodzaj i kolor elewacji oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Warto także zwrócić uwagę na styl aranżacji przestrzeni wokół domu, z którym również powinna współgrać brama garażowa.

Brama garażowa idealnie dopasowana, czyli jaka?

Przed zakupem bramy garażowej warto zapoznać się z dostępnymi rozwiązaniami. Na rynku znaleźć można różnego typu bramy garażowe, które charakteryzują się odmienną konstrukcją i sposobem otwierania, a także w rozbieżny sposób chronią przestrzeń garażu przed wilgocią, niską temperaturą i osobami postronnymi. Na początek powinniśmy określić, jaki rodzaj bramy będzie dla nas idealnym wyborem, biorąc pod uwagę nie tylko jej wygląd, ale przede wszystkim specyfikę garażu. Nie wszystkie bramy garażowe są dobrym rozwiązaniem np. do garażu z niskim nadprożem lub garażu z bardzo krótkim podjazdem. Zawsze warto zasięgnąć porady specjalisty, który doradzi wybór najlepszego typu bramy garażowej.

Doskonałym rozwiązaniem do większości garaży są nowoczesne bramy garażowe Hörmann, które dostępne są w wielu różnych rodzajach, co sprawia, że bez problemu można je dopasować nie tylko do stylu domu, ale także otworu garażowego i specyfiki pomieszczenia. Wysokiej jakości bramy garażowe charakteryzują się zastosowaniem trwałych materiałów, właściwą izolacją termiczną, a także wysoką funkcjonalnością. Co więcej, można personalizować ich wygląd zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Ogromną popularnością cieszą się m.in. górne i boczne bramy segmentowe, a także bramy rolowane, które nie tylko wyróżniają się pięknym wyglądem, ale także wysoką skutecznością.

Najważniejszą kwestią podczas wyboru bramy garażowej jest zawsze jej jakość, która przekłada się na komfort użytkowania oraz żywotność bramy. Warto o tym pamiętać, bo nieprawidłowo dobrana brama garażowa może stać się przyczyną wielu poważnych problemów.

Dobór bramy garażowej do stylu budynku – na co zwrócić uwagę?

Szeroko pojęty stan estetyczny budynku to kwestia gustu. Podczas wyboru bramy garażowej możemy kierować się zasadą spójności, dzięki której elewacja, stolarka okienna i drzwiowa oraz brama garażowa, będą tworzyły harmonijną całość, jednak nie jest to jedyne z dostępnych rozwiązań. Coraz częściej inwestorzy decydują się na wykorzystanie bramy garażowej w celu zyskania unikalnej ozdoby budynku, która przyciąga uwagę przechodniów, stanowiąc mocno widoczny i wyróżniający się element elewacji.

Stawiając na minimalistyczne rozwiązania, warto zdecydować się na segmentową bramę fasadową, którą można „ukryć” w elewacji. Brama fasadowa idealnie współgra z nowoczesną architekturą, pozwalając nadać budynkowi elegancki wygląd. W przypadku bram fasadowych możemy wybierać spośród wielu różnych opcji wykończenia, dzięki czemu bez problemu dostosujemy jej wygląd do indywidualnych potrzeb.

Oryginalnym pomysłem dla budynków posiadających drewniane akcenty lub całe w stylu góralskim mogą być bramy z litego drewna. To bardzo eleganckie produkty, które urzekają swoim stylem oraz idealnie wpasowują się zarówno do bryły budynku, jak i elementów z drewna. Świetnie sprawdzą się w wydaniu uchylnym i segmentowym. Wśród dostępnych powierzchni bram segmentowych z litego drewna wyróżnia się: świerk skandynawski, świerk kanadyjski oraz zjawiskowa powierzchnia szczotkowana. Ponadto, ciekawym uzupełnieniem są bejce do bram z litego drewna – dostępne w jednym z ośmiu wyjątkowych kolorów.

Dobrym rozwiązaniem dla minimalistów jest także dopasowanie stylu bramy garażowej oraz jej kolorystyki do stolarki okiennej i drzwiowej. W tym przypadku mamy niemal nieograniczone możliwości wyboru spośród materiałów wykończeniowych bram garażowych, które współgrają ze stylem klasycznym, nowoczesnym, a nawet zabytkowymi kamienicami oraz budynkami w stylu retro.

Podsumowanie

Przed zakupem bramy garażowej powinniśmy zapoznać się z dostępnymi rozwiązaniami, które nieco różnią się m.in. pod względem funkcjonalności. Priorytetem podczas wyboru bramy garażowej jest jej jakość, która przekłada się na komfort użytkowania, a także zapewnia wysoki poziom ochrony garażu przed działaniem czynników środowiskowych. Mając wybrany rodzaj bramy garażowej, możemy przystąpić do jej personalizacji w celu dopasowania tego elementu budynku do stylu architektonicznego, a także specyfiki otoczenia. Brama garażowa powinna współgrać z architekturą obiektu budowlanego, stanowiąc jego spójny element, jednak nie oznacza to, że nie może wyróżniać się np. pod względem kolorystyki.

2022-11-21T10:35:11+01:00