Jakie są rodzaje bram garażowych?

//Jakie są rodzaje bram garażowych?

Na rynku dostępne są różne bramy garażowe, które doskonale sprawdzają się w przypadku garaży stanowiących część domów jednorodzinnych, garaży wolnostojących oraz garaży, które są częścią obiektów usługowych. Nowoczesne bramy garażowe zaskakują ciekawym designem, a także różnorodnością wzorów i kolorów oraz wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami m.in. niskim współczynnikiem przenikania ciepła.

Rodzaje bram garażowych – kryteria podziału

Czym różnią się bramy garażowe? Możemy podzielić je przede wszystkim ze względu na sposób otwierania, który wpływa na funkcjonalność garażu, a także rodzaj materiałów, z których zostały wykonane. Nowoczesne bramy garażowe różnią się także pod względem wymiarów – na rynku dostępne są bramy garażowe o standardowym i niestandardowym rozmiarze. Co więcej, różnią się one także pod względem wyglądu, co pozwala na precyzyjne dopasowanie bramy garażowej do kolorystyki elewacji oraz stylu architektonicznego i przeznaczenia budynku.

Zanim dokonamy wyboru bramy garażowej, powinniśmy dobrze poznać dostępne rozwiązania. Dzięki temu zyskamy nie tylko solidne, wytrzymałe na działanie czynników zewnętrznych oraz cechujące się dobrymi parametrami zamknięcie garażu, ale także unikniemy wielu problemów, które wpływają na wygodę korzystania z garażu.

Bramy garażowe, które są najczęściej wybierane to:

  • bramy garażowe segmentowe otwierane do góry lub na bok,
  • bramy garażowe rolowane,
  • bramy garażowe podsufitowe (bramy garażowe uchylne),
  • bramy garażowe rozwierane (bramy garażowe skrzydłowe).

Stosunkowo nowym rodzajem bram do garażu są bramy z profili aluminiowych, które mają pozwalające na doświetlenie przestrzeni garażu przeszklenia lub półprzeszklenia.

Bramy garażowe segmentowe

Bramy garażowe segmentowe to bardzo popularny rodzaj bram, które doskonale sprawdzają się nie tylko w przydomowych garażach. Brama garażowa segmentowa może otwierać się do góry lub na bok, co pozwala na jej precyzyjne dopasowanie do specyfiki przestrzeni.

Bramy garażowe segmentowe zbudowane są z kilku segmentów. Specyficzna budowa bram segmentowych oraz ciekawy design i wysoka funkcjonalność sprawiają, że jest to obecnie jeden z najchętniej wybieranych rodzajów bram garażowych.

Bramy garażowe segmentowe poruszają się po zamontowanych na suficie garażu lub jego bocznej ścianie prowadnicach. Poszczególne segmenty bramy zamocowane są za pomocą zawiasów z łożyskami, dzięki czemu korzystanie z bramy nie sprawia żadnych problemów oraz nie powoduje zbędnego hałasu. Bramy segmentowe posiadają uszczelnienie, które chroni przed wilgocią i są izolowane akustycznie oraz cieplnie.

Bramy garażowe rolowane

Bramy garażowe rolowane przypominają nieco swoją budową roletę okienną. Zbudowane są z wąskich segmentów (lameli), które podczas otwierania bramy nawijają się na ukryty w kasecie wał. W tym przypadku mamy do czynienia z nowoczesnymi, wyjątkowo szczelnymi i wygodnymi w użytkowaniu bramami garażowymi, jednak modele kasetowe wymagają dość wysokiego nadproża. Można je jednak zamontować także na zewnątrz garażu, co pozwala uniknąć zmniejszenia wysokości otworu wjazdowego. Brama rolowana pozwala zachować wolne miejsce pod sufitem garażu, co dla wielu osób jest bardzo ważne. I w tym przypadku mamy do czynienia z bramami, które zostały uszczelnione oraz zaizolowane cieplnie i akustycznie.

Bramy garażowe podsufitowe

Bramy garażowe podsufitowe, nazywane także bramami uchylnymi, to kolejny z często wybieranych rodzajów bram. Charakteryzują się one prostą budową i uniwersalnym zastosowaniem, sprawdzając się zarówno w garażach, które stanowią część budynku, jak i garażach wolnostojących. Bramy garażowe uchylne po otwarciu wysuwają się na podjazd, a następnie unoszą się i chowają pod sufitem garażu. Rozwiązanie to niezbyt dobrze sprawdza się w przypadku krótkiego podjazdu.

Bramy garażowe rozwierane

Bramy garażowe rozwierane jedno lub dwuskrzydłowe cechują się odmienną budową i innym sposobem otwierania. Zamontowane są na zawiasach, otwierając się na zewnątrz budynku, co powoduje, że sprawdzają się przede wszystkim w przypadku garaży z długim i szerokim podjazdem. Bramy garażowe rozwierane to nieco przestarzałe, jednak nadal wybierane rozwiązanie. Wadą bram garażowych rozwieranych jest m.in. problem z ich otwieraniem zimą.

Podsumowanie

Dostępne na rynku bramy garażowe różnią się pod względem budowy oraz sposobu otwierania. Nowoczesne rozwiązania gwarantują ograniczenie strat energii cieplnej, a także wyróżniają się wysoką wytrzymałością, odpornością na działanie czynników środowiskowych oraz mogą zostać dopasowane pod względem wyglądu do indywidualnych potrzeb. Podczas wyboru bramy garażowej trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość, która decyduje o jej szczelności oraz komforcie użytkowania.

2022-09-08T10:39:33+02:00